Štíhla do plaviek? MUDr. Ivan Žikla vie, ako na to.
MUDr. Ivan Žikla - Štíhla do plaviek

Štíhla do plaviek? MUDr. Ivan Žikla vie, ako na to.

Plastická chirurgia už dávno nie je téma, o ktorej sa nehovorí. Naopak, v dnešnej hektickej dobe sa čím ďalej tým viac žien pre zlepšenie svojej postavy zverí do rúk plastického chirurga. A pretože sa leto blíži rýchlosťou blesku, spýtali sme sa známeho slovenského plastického chirurga, ako je možné dosiahnuť krásnej postavy ľahko a bezbolestne. A pozor! Krásne do plaviek nechcú byť iba ženy.

Aké sú metódy liposukcie a ktorú preferujete?

Na trhu máme možnosti neinvazivných a invazivných, čiže chirurgických liposukcií. Tie chirurgické sú založené na rovnakom princípe a to je tuk “rozpustiť” a odsať. Rozdiel medzi nimi je v druhu energie, ktorá sa použije na uvoľnenie tuku. A podľa toho ich aj môžeme rozdeliť na laserovú, ultrazvukovú a vodou asistovanú. Mal som možnosť vyskúšať všetky tri typy ale preferujem tú vodou asistovanú.

Spomenul ste vodnú liposukciu. V čom táto metóda spočíva a aké sú jej výhody pre pacientku?

Princípom tejto metódy je vstrekovanie vodného lúča do tukového tkaniva, ktoré chceme odsať. Tento lúč šetrne oddeľuje tukové bunky od okolia a umožňuje ich ľahké odsatie. A keďže tieto dve metódy – vstrekovanie a odsávanie fungujú naraz, umožňuje tento spôsob použitie omnoho menšieho objemu tumescenčného roztoku (“vody”) počas liposukcie, čo je pre pacientov bezpečnejšie. Vodný lúč je zmes vody a liekov, ktoré zabezpečujú minimálnu bolesť a minimálne straty krvi počas a po zákroku. Keďže ľudské telo obsahuje 60 – 70 % vody, je táto technika odsávania tuku najprirodzenejšia.

Ktoré partie si najčastejšie nechávajú ženy odsať?

No úplne najčastejšie to je brucho. Potom nasleduje vnútorná strana stehien a vnútorná strana kolien.

Meranie tela

Dá sa odsatý tuk ďalej použiť? Využívajú to pacientky?

Áno dá. To je práve tá výhoda vodnej liposukcie. Pretože bunky, ktoré transplantujeme nie sú poškodené ani laserom ani ultrazvukom, ale “plávajú vo vode”. Samozrejme musíme zabezpečiť adekvátny podtlak a priemer liposukčnej kanyly, vhodnú aplikačnú kanylu, atď., jednoducho povedané technické vybavenie, aby tých buniek prežilo čo najviac.

Pacientky sa ale toho boja. Majú strach z neúspechu operácie, ktorý pramení z informácii z minulosti. Vo svete majú tieto zákroky lipofillingu vzrastajúci charakter, pretože je to spôsob ako využiť svoj vlastný tuk na dosiahnutie plnšieho dekoltu a väčších pŕs, okrúhlejšieho zadku a väčšieho objemu v tvári. Asi musí dozrieť čas, kým sa táto vlna dostane aj k nám. Momentálne ak má pacientka záujem o lipofilling, tak väčšinou žije v zahraničí.

Ako dlho trvá rekonvalescencia? Kedy sa žena bude môcť pýšiť svojimi novými krivkami?

Rekonvalescencia závisí od rozsahu liposukcie. Ak odsávam tuk iba pre potreby lipofillingu, sú to 4 týždne. Ak ide o rozsiahlu liposukciu potom je to 6 týždňov.

Ženy sa novými krivkami chvália už na prvej kontrole po týždni :), ale vtedy sú tkanivá ešte mierne opuchuté s modrinkami. A výsledný a stabilný efekt je cca po 3 mesiacoch od zákroku.

Aké sú Vaše odporúčania, aby bol výsledok zákroku dokonalý?

V prvom rade to je správna indikácia a realistické očakávania pacienta. V neposlednom rade to je dodržiavanie pooperačných

 

Článok bol pripravený v spolupráci s lipoelastic, a.s.

MUDr. Ivan Žikla
MUDr. Ivan Žikla

Plastický chirurg

Online konzultácia s plastickým chirurgom
MUDr. Ivan Žikla

Som plastickým chirurgom s dlhoročnou praxou. Pôsobím na klinike AESTHETICA v Banskej Bystrici.

Viac informácií o mne.

Kategórie blogov
Najnovšie blogy
Instagram
Čítajte ďalej