Analgosedácia – príjemná alternatíva k celkovej anestéze.
Analgosedácia

Analgosedácia – príjemná alternatíva k celkovej anestéze.

Limitovanou alternatívou k celkovej anestézii môže byť analgosedácia  –  stav psychického a fyzického uvoľnenia pacienta až do stavu zníženého vedomia a vnímania. Vzhľadom na finančnú náročnosť technického vybavenia a potrebu kvalitného anestéziologického tímu sa analgosedácia nevykonáva na všetkých pracoviskách plastickej a estetickej chirurgie. Potrebné je tiež zdôrazniť, že táto anestéziologická technika nie je vhodná pri všetkých typoch operačných výkonov. Najvhodnejšími zákrokmi pre analgosedáciu sú liposukcia a lipofilling prsníkov.

Vyžaduje analgosedácia špeciálnu prípravu?

Špeciálnu prípravu si nevyžaduje. Je porovnateľná s prípravou pacienta na celkovú anestéziu. Pacient si prináša na kliniku svoju zdravotnú dokumentáciu s interným predoperačným vyšetrením. Pred operačným výkonom v analgosedácii je potrebné neprijímať tuhú stravu minimálne 6 hodín pred výkonom a tekutiny minimálne 3 hodiny pred výkonom. Prípadné zvracanie, prijatej potravy a tekutín nedisciplinovaného pacienta, by mohlo vážne skomplikovať priebeh analgosedácie a jeho zdravotný stav.

Čo je analgosedácia?

Analgosedácia je špecifickými liekmi navodený stav psychického a fyzického uvoľnenia pacienta, kde môže dôjsť až k stavu zníženého vedomia a vnímania,  spojeného s čiastočnou amnéziou (stratou pamäti) na operačný výkon. Napriek tomu, že operačný zákrok pacienta nebolí, pacient je schopný spolupráce s operatérom, dokáže sa polohovať na operačnom stole. Počas celého operačného zákroku je pacient napojený na monitor životných funkcií a špeciálne vyškolený anestéziológ mu podáva, do vopred zabezpečeného žilového prístupu, špecifické lieky pomocou moderných dávkovačov. Anestéziológ sleduje u pacienta frekvenciu a hĺbku dýchania, srdcovú frekvenciu, krvný tlak a saturáciu kyslíka. Kvalitne prevedená analgosedácia, na rozdiel od celkovej anestézie, umožňuje skrátenie pobytu na lôžku po operačnom zákroku.

Aké estetické operácie sa dajú vykonať v analgosedácii?

Najvhodnejším zákrokom je liposukcia všetkých častí tela pacienta,  ktorá nevyžaduje polohu pacienta na bruchu. Ďalším výkonom je lipofilling prsníkov, čo je technika prenosu tuku, odsatého z iných častí tela, do prsníkov.

Prečo je analgosedácia  vhodná pri týchto výkonoch ?

Pretože s pacientom v analgosedácii vieme počas zákroku komunikovať, pacient sa vie s pomocou personálu otočiť na bok, zohnúť nohy, čiže vie sa “nastaviť” tak aby sa dala liposukcia vykonať čo najkomplexnejšie.

Na rozdiel od lokálnej anestézie, kedy znecitlivíme iba tú časť, ktorá sa pacientovi odsáva, analgosedácia “znecitliví” celé telo a je príjemnejšia, pretože pacienta nebolí absolútne nič. Ak pacientovi na konzultácii túto možnosť ponúknem, väčšinou si ju vyberie, pretože má obavy z celkovej anestézie, ale zároveň nechce cítiť žiadnu bolesť a chce ísť po zákroku skoro domov.

zväčšenie  prsníkov

Dá sa robiť aj augmentácia (zväčšenie  prsníkov) v analgosedácii?

Neodporúča sa. Prsníkový implantát sa počas tohto výkonu vkladá pod prsný sval, čo je veľmi bolestivý a pre pacienta nepríjemný operačný zákrok, počas ktorého je potrebná relaxácia (uvoľnenie) svalstva. Pri tejto veľmi precíznej práci, nie je vhodné, aby sa pacientka počas operačného výkonu hýbala prípadne diskutovala s operatérom.

Musím ostať po analgosedácii na klinike cez noc?

Nemusíte. Približne po 4 hodinách od operačného zákroku môžete odísť domov. Samozrejme, keďže ste počas analgosedácie do tela dostávali špecifické lieky na zníženie stavu vedomia, domov môžete odísť iba s kompetentným sprievodom dospelej osoby. V žiadnom prípade nemôžete pri odchode riadiť motorové vozidlo. Zároveň neodporúčame do druhého dňa vykonávať náročné činnosti (napr. pracovať vo výškach), podpisovať právne záväzné dokumenty, konzumovať alkoholické nápoje.

Máte záujem o ďalšie informácie? Dohodnite si konzultáciu alebo sledujte svet plastickej chirurgie na mojom Instagrame a Facebooku.

MUDr. Ivan Žikla
MUDr. Ivan Žikla

Plastický chirurg

Online konzultácia s plastickým chirurgom
MUDr. Ivan Žikla

Som plastickým chirurgom s dlhoročnou praxou. Pôsobím na klinike AESTHETICA v Banskej Bystrici.

Viac informácií o mne.

Kategórie blogov
Najnovšie blogy
Instagram
Čítajte ďalej