Moje zdravie: Čo vás zaujíma, kým poviete áno
Rozhovor pre Moje zdravie

Moje zdravie: Čo vás zaujíma, kým poviete áno

Na otázky odpovedá MUDr. Ivan Žikla, plastický chirurg z kliniky AESTHETICA v Banskej Bystrici

Aká je pre mňa správna veľkosť implantátov?

Na veľkosti implantátov “nezáleží”. Do úvahy je potrebné zobrať klientkin tvar prsníkov, ich rozmery, kvalitu kože a podkožia, množstvo tukovej vrstvy, klientkinu výšku, šírku hrudníka, boky, celkový tvar postavy a smozrejme jej predstavu a možnosti plastickej chirurgie.

Nie je dobré sa porovnávať s kamarátkami, pretože každá kamarátka má iný východiskový stav. Ten istý implantát môže na jednej vyzerať až vulgárne, na druhej sa zase “stratí”. Správna veľkosť implantátov by mala viesť k harmonickej, prirodzenej ženskej postave, s ktorou bude klientka spokojná.

Sú pre mňa vhodné anatomické alebo okrúhle implantáty?

Výber vhodného typu implantátu závisí od polohy bradaviek a od tvaru prsníkov, presnejšie od vzdialenosti medzi bradavkou a podprsníkovou ryhou. Zvolením vhodného implantátu docielime, že budú bradavky v správnej polohe, to znamená, nad najvyšším bodom implantátu. V opačnom prípade môžu byť uložené vysoko, prípadne nízko. Keď sú implantáty vložené pod veľký prsný sval, oba majú v stoji slzičkový tvar.

Ivan Žikla počas operácie

Báť sa, či nebáť sa vloženia implantátov cez pazuchy?

O vkladaní implantátov cez pazuchy koluje na verejnosti viacero fám, ako napr. väčšie pooperačné bolesti, vložiť sa môžu len okrúhle implantáty, atď. Najväčšou výhodou prístupu z pazuchy je to, že klientka nemá na hrudníku žiadnu jazvu.

Za výhodu môžeme považovať aj možnosť výberu väčšieho implantátu ako „zospodu“, pretože na jazvu nie je vyvíjaný žiaden ťah a jazva sa neroztiahne. Nie je pravda, že cez pazuchy môžeme vložiť len okrúhly implantát.

Keď je klientka vhodná, môžeme vložiť aj anatomický implantát. Bolesť, aj pooperačná starostlivosť sú porovnateľné ako z iných prístupov. Samozrejme nie každý je vhodný na vloženie implantátov cez pazuchy! Klientka musí mať ideálny východiskový stav, na ktorého detailný opis nie je v tomto rozhovore priestor a bez osobnej konzultácie sa nedá k nemu vyjadriť.

Kedy je vhodná operácia ovisnutej brušnej steny?

Úvodom je potrebné spomenúť, že abdominoplastika nie je spôsob ako schudnúť. Je to zákrok, ktorým sa odstraňuje prebytočná “koža” na bruchu. Niekedy je spojená aj so spevnením brušnej steny pri rozostupe priamych brušných svalov.

Operáciou sa odstráni aj väčšina strií z brucha, ktoré sú pod pupkom, a tie čo ostanú sa zase vypnú. Klientky tento zákrok vyhľadávajú najmä po schudnutí a po pôrodoch, kedy sa koža nestiahne naspäť do pôvodného tvaru. V tejto problematike platí “čím väčšie ochabnutie, tým lepší výsledok”.

Článok z časopisu Moje zdravie si môžete stiahnuť tu.

MUDr. Ivan Žikla
MUDr. Ivan Žikla

Plastický chirurg

Online konzultácia s plastickým chirurgom
MUDr. Ivan Žikla

Som plastickým chirurgom s dlhoročnou praxou. Pôsobím na klinike AESTHETICA v Banskej Bystrici.

Viac informácií o mne.

Kategórie blogov
Najnovšie blogy
Instagram
Čítajte ďalej