FORMEN: „Ideál krásy je mediálny diktát.“
Ivan Žikla - FORMEN rozhovor

FORMEN: „Ideál krásy je mediálny diktát.“

V posledných rokoch sa o seba muži začínajú znova starať, hľadajú svoj štýl nielen v oblasti obliekania, ale aj života ako takého. Ako do toho zapadajú chirurgické zákroky?

Po čom muži vlastne túžia?

Všeobecne muži túžia po uznaní, rešpekte a peniazoch. Ak to nemajú, hľadajú spôsoby ako to získať a niekedy im v tom ich výzor pomáha. V dnešnej dobe je kladený veľký dôraz na zovňajšok. Vyzerať “in” alebo “cool”. Ale inak všetci túžia vyzerať mladšie a zdravšie. A záleží na požiadavkách a predstavách o ktorý zákrok pôjde.

Vidíte v tejto oblasti nejaký vývoj v tom, čo si muži dávajú upravovať?

Asi najväčší vývoj, ale v opačnom slova zmysle má transplantácia vlasov. Kedysi byť plešatý bolo niečo neprípustné. Asi zmenou ideálov je v dnešnej dobe byť bez vlasov celkom normálne a keď sa k tomu pridá hustá brada, je to “in”. A to nehovorím o sebe “(smiech)”. Samozrejme gro pacientov sú ženy, ale prichádzajú už aj muži, či už na aplikáciu botulotoxínu na riešenie mimických vrások alebo výplne kyselinou hyalurónovou. Z operačných zákrokov, keby sme to zobrali podľa veku, tak chlapci chodia na korekciu odstávajúcich ušníc, mladí muži na korekciu nosa a riešenie gynekomastie. Gynekomastia je laicky povedané zväčšená prsná žľaza na mužskom tele. Keď muži cvičia, stále im niečo na prsiach “zavadzia, odstáva v tričku” a nejde to zmenšiť ani diétou. Potom pristupujeme k odstráneniu prsnej žľazy operačne. No a postupujeme ďalej. Liposukcie brucha sú tiež žiadané, ale tento zákrok je potrebné dobre zvážiť. Po radikálnom schudnutí, kedy ostane na tele nadbytok kože sa potom bavíme o abdominoplastike, čo je jej odstránenie. Pri vyššej vekovej kategórii riešime korekciu horných mihalníc a niekedy aj facelift.

Existujú, podobne ako v móde, aj vo vašej profesii sezónne trendy, a naopak klasiky?

Áno, existujú, ale týka sa to predovšetkým žien. Operuje sa celoročne, okrem letných prázdnin, kedy chú byť všetci už “po”. Sezónne sú to skôr miniinvazívne zákroky najmä pred plesovou sezónou alebo rodinnými oslavami, stretnutiami po škole.

Snažia sa páni podobať na nejakú celebritu? Napríklad žiadajú bradu ako má Brad Pitt?

Počas mojej praxe sa mi to stalo len raz, keď sa chcel jeden pacient podobať na Bena Afleca. Páni chcú vyzerať viac prirodzene ako ženy. Veľmi to nepreháňajú so svojimi predstavami.

Jeden plastický chirurg v rozhovore spomenul, že za ním prišiel muž, ktorý požadoval jazvu na tvári, aby vyzeral drsnejšie. Stávajú sa podobné veci aj vám?

K nám na kliniku prišla raz mailom požiadavka, či vieme urobiť na ruke škaredú jazvu, škaredo to zašiť, aby to vyzeralo nepekne. Samozrejme sme to všetci odmietli.

Aká generácia k vám chodí najviac?

Ako som spomenul skôr, chodia všetky generácie, ale najviac asi 25-45 ročný.

Vedia klienti vždy konkrétne, čo chcú, alebo prídu a povedia, že chcú vyzerať lepšie?

Ak ide o konkrétny problém, ako napr. odstávajúce ušnice, nos, gynekomastiu, liposukciu, tak vedia, čo chcú. Ak je požiadavka, že chcú vyzerať mladšie, vtedy nemajú konkrétnu predstavu. Potom sa dohodneme na reálnych možnostiach, možných rizikách a komplikáciach a navrhnem riešenie šité na mieru.

Je nejaký muž, ktorý by sa z vášho profesného hľadiska dal považovať za dokonalého?

“(smiech)” Každý muž, ktorý je spokojný sám so sebou.

Nepreháňa sa to v spoločnosti s ideálom krásy?

Ideál krásy je mediálny diktát. Teraz sa opýtam ja Vás. Keď sa pozriete na ženy, páči sa Vám ideál krásy, nejaká snaha o ideál krásy alebo niečo krásne zaujímavé?

Aké oblečenie preferujete mimo operačnú sálu?

V obliekaní som dosť konzervatívny. Obľubujem košele, saká, vesty, poltopánky. Nazval by som to športovou eleganciou. Samozrejme to musí spolu ladiť. Manželka ma dlho nevedela dostať na verejnosť v teplákoch “(smiech)”.

Článok v časopise FORMEN ( október 2016)

MUDr. Ivan Žikla
MUDr. Ivan Žikla

Plastický chirurg

Online konzultácia s plastickým chirurgom
MUDr. Ivan Žikla

Som plastickým chirurgom s dlhoročnou praxou. Pôsobím na klinike AESTHETICA v Banskej Bystrici.

Viac informácií o mne.

Kategórie blogov
Najnovšie blogy
Instagram
Čítajte ďalej