Tvár - plasticky chirurg

Podvihnutie tváre
(face lift)

Čo je to facelift?

Facelift, face-lifting, lifting tváre, “podvihnutie tváre” alebo odborne rhytidektómia, je chirurgický zákrok, ktorý spočíva v podvihnutí ochabnutého tkaniva tváre a redukcii nadbytočnej kože. Tvár vekom stráca nie len pružnosť pokožky, ale aj tuk a svalový tonus. Plastická operácia tváre redukuje vrásky a ovisnutú kožu spôsobenú starnutím, stresovým prostredím či nesprávnym životným štýlom. Od chirurgickej úpravy tváre môžete očakávať omladenie aj o 10 rokov. Samozrejme závisí to aj od veku a omladenie je vždy individuálne. Cieľom facelifu je zlepšiť celkový vzhľad tváre napnutím pokožky, ktorá pod rukami odborníka dostane prirodzene vyzerajúci mladistvý vzhľad.

To najdôležitejšie prebieha na tzv. SMAS-e. Skratka SMAS znamená Superficial Musculo Aponeurotic System, čo znamená povrchový  svalovoaponeurotický systém. V jednoduchosti ho môžeme nazvať svalovo-väzivovou vrstvou, ktorá sa nachádza pod kožou. Práve SMAS vekom ochabuje. Možným riešením ako tento problém odstrániť je práve chirurgická úprava tváre – facelift.

Vďaka faceliftu dosiahnete

  • mladší vzhľad
  • podvihnutie objemu tváre
  • odstránenie “syslích” vačkov
  • zvýraznenie sánky
  • napnutie krku
  • zjemnenie nosovoústnych rýh
  • zjemnenie marionetných línií (marionet lines)
  • podvihnutie spadnutých kútikov

Som vhodným kandidátom na facelift?

Hoci je facelift veľmi efektívny spôsob, ktorým dosiahnete omladenie tváre, nie je vhodný pre každého. Pri prvotnej osobnej Vám navrhnem pre Vás najlepšie riešenie, aby sme sa spolu stotožnili na očakávanom výsledku. “Ideálne” na facelift sú “syslie” vačky, povädnutý objem tváre, výrazné nosovoústne ryhy, poklesnutý krk.

Konzultácia je jednou z najdôležitejších častí celej operácie. Základom pre dobrý výsledok operácie je chápať hranice faceliftingu. Skúsený doktor vie, či je zákrok vhodný alebo nie a v žiadnom prípade nepreceňuje svoje sily. Na konzultáciách pred operáciou získate cenné informácie nie len o priebehu operácie, ale aj o jej rizikách a pooperačných obmedzeniach.

Keď sa rozhodnete pre facelifting, je vhodné zvážiť aj možnosti browliftu a neckliftu, čo je podvihnutie obočia a krku, ktoré priamo súvisia s operáciou facelitu a je možné ich skombinovať.

Operačný zákrok s následnou rekonvalescenciou je vhodné to skombinovať hneď z niekoľkých dôvodov. Získate totiž „jeden opuch“, „jedny kontroly“, „jednu starostlivosť“, „jednu dovolenku“ a jedinečný výsledok. Plastickú operáciu tváre je možné skombinovať aj s inými zákrokmi ako je napríklad operácia viečok.

Bolesť pri faceliftingu

Po facelifte bolia najviac uši, pretože okolo uší je vedený rez a tkanivo je tam pod ťahom. Po zákroku cítia pacientky ťah na tvári, ktorý je spôsobený napnutím tkanív.
Bolesť a opuch, aj asymetrický, môže pretrvávať aj do 3 mesiacov.

Zhrnutie

Operačný zákrok možný v lokálnej aj celkovej anestézii, trvajúci približne dve hodiny, počas ktorého sa podvihne ochabnuté tkanivo tváre (SMAS) a zredukuje nadbytočná koža. Výsledné jazvy sú na vlasovej hranici spánkovej oblasti, popred ušnicu, okolo ušného lalôčika a za uchom. Zákrok si vyžaduje jednu noc na klinike, doprovod pri odchode a štvortýždňový pooperačný režim.

Dohodnite si konzultáciu

Dohodnite si osobnú konzultáciu s MUDr. Ivanom Žiklom a vydajte sa na cestu k Vášmu novému „ja“ už dnes.