Trup - plasticky chirurg

Liposukcia

U mnohých ľudí hrá rozloženie tuku na tele dôležitú úlohu. Tuku môže byť niekedy aj veľa a niekedy aj málo. Nechcené zásoby tuku sú väčšinou na bruchu, bokoch, stehnách. Mnohokrát aj veľmi disciplínovaní ľudia musia niekedy bojovať s “nešťastne” uloženými zásobami tuku, ktoré sa nedajú ani cvičením ani dietou odstrániť. Naopak zase nedostatok tuku, môže mať takisto negatívny vplyv, napríklad na tvári, keď človek vyzerá strhane a priam až choror alebo na zadku, keď je zadok plochý.

Metóda AquaShape® umožňuje rozsiahle formovanie tela. Použitím WAL (angl. water-jet assisted liposuction = vodou asistovaná liposukcia) je z nechcených oblastí šetrne odsatý tuk a premiestnený na požadované miesta tela. To umožňuje individuálne a cielené kontúrovanie vášho tela.

Liposukcia je definovaná ako odstránenie podkožného tuku z oblastí jeho nadbytku pomocou dutých nerezových nástrojov (odborne liposukčné kanyly) s pomocou negatívneho tlaku. Môže sa vykonávať v celkovej narkóze, analgosedácii alebo v lokálnej anestézii.

Akú techniku používam?

WAL (angl. water-jet assisted liposuction = vodou asistovaná liposukcia) je jednou z techník liposukcie. Jej princípom nie je tukové bunky zničiť, ale uvoľniť od okolitého tkaniva pomocou vodného lúča a následne ich odsať. Táto metóda je omnoho šetrnejšia k nervom, cievam a ostatným tkanívám.

Najskôr sa aplikuje tumescenčný roztok do oblastí, ktoré budeme odsávať, v objeme až o 70 % menšom ako pri klasických tumescenčných liposukciách. Tumescenčný roztok obsahuje vodu a lieky, ktoré priaznivo ovplyvňujú liposukciu.

Tuk sa potom odsáva pomocou liposukčnej kanyly a buď procedúra končí alebo sa tuk ďalej spracuje a použije na vyplnenie iných partií tzv. lipofilling, lipografting, fattransfer, fatgrafting.

vodou asistovaná liposukcia

Prečo som si vybral práve túto techniku?

 • táto technika nezabíja tukové bunky, ale ich šetrne oddeľuje a tým pádom ich môžem použiť na prenos do tváre, prsníkov, zadku, rúk za účelom ich zväčšenia a dodania objemu, tzv. lipofilling, body contouring
 • je veľmi šetrná k okolitým tkanivám
 • po zákroku sú minimálne opuchy a modriny
 • je možné ju vykonať v lokálnej anestézii a tým je bezpečnejšia a lacnejšia
 • pacientka nemusí ostávať po zákroku na klinike
 • je rýchla
 • po zákroku je u pacientky veľmi rýchly návrat do bežného života
 • spokojné pacientky s krásnymi výsledkami

Aký liposukčný prístroj používam?

Ako jediný na Slovensku používam Body-Jet EVO s Lipocollectorom na prenos tuku. Dôvody, prečo som si vybral práve tento prístroj, sú:

 • je to nemecký výrobok,
 • je to najnovší prístroj pre WAL použitie na trhu,
 • jeho predchodcovia boli bezúdržbové a nekazivé prístroje,
 • má možnosť používať všetok potrebný materiál jednorázový, to znamená žiadne opakované sterilizácie – všetky hadice, kanyly, spojky, tesnenia sú na jednorázové použitie,
 • má pekný dizajn.

Liposukciou je možné odstrániť tuk z týchto partií

 • brucho
 • boky
 • stehná vonkajšie, vnútorné, predné
 • “madla lásky” (love handles)
 • podbradok
 • oblasť kolien
 • podbruško
 • zadok
 • paže
 • chrbát
 • prsia
 • lýtka

Liposukcia brucha

Brucho je najčastejšia oblasť z ktorej sa odsáva tuk, či u žien alebo u mužov. Ak cvičenie a diety nepomáhajú sa zbaviť tuku na bruchu, pre tích je liposukcia brucha ideálna.

Dôležitými faktormi, ktoré ovplyvňujú úspešnú liposukciu brucha sú množstvo a rozloženie tuku, výkyvy váhy, chudnutie, tehotenstvá, pohlavie a vek pacienta.

Po abdominoplastikách – Niekedy po abdominoplastike je potebné liposukciou dokorigovať výsledok, alebo odsať tuk viac rokov po tomto zákroku.

Po tehotenstve – Po tehotenstve sa roztiahnuté brušné svaly a koža nemusí v každom prípade stiahnuť do pôvodného tvaru a v podbrušku môže ostať mierne vyklenutie. V niektorých prípadoch je liposukcia dostačujúca na vytvorenie požadovaného výsledku a pacientka sa vyhne operácii brušnej steny – abdominoplastike.

Po císarskom reze – Cisársky rez alebo tzv. “Pfannenstiel”, je rez, ktorý sa vedie v podbrušku. Jeho následkom sa môže nahromadiť nadbytok tuku nad jazvou, ktorý sa vie efektívne odsať pomocou liposukcie.

Plastická chirurgia Banská Bystrica - Liposukcia

Liposukcia stehien

Môžeme ju rozdeliť na predné stehná, vnútorné stehná, vonkajšie stehná a oblasť kolien. Najmä oblasť kolien je vyhľadávaná u žien, ktoré sú zvyknuté nosiť sukne nad kolená.

Na predných stehnách je dôležitejšie, aby boli stehná po liposukcii hladké, ako úplne bez tuku. Nadmerná liposukcia predných stehien môže spôsobovať nerovnosti na koži.

Vnútorné stehná sú často kombinované s oblasťou vnútorných kolien. U mnoho žien prechádza nadbytok tuku od vnútorných stehien až po kolená. Odsávať tieto dve oblasti samostatne môže spôsobiť neharmonický výsledok a pomer medzi stehnami a kolenami.

Tuk na vonkajších stehnách a bokoch je prevažne determinovaný geneticky a je väčšinou odolný voči diétam a cvičeniu. Pre niekoho to je nočná mora, “makať” a nevidieť požadovaný výsledok. Hrubšie stehná a plné boky evokujú pocit zrelosti, neaktívneho spôsobu života, a naštrbeného sebavedomia. Naopak štíhle stehná a boky vyvolávajú pocit mladosti, aktívneho a zdravého životného štýlu.

Banánový zadok

Tento kozmetický “nedostatok” nazývaný aj dvojitý zadok, vzniká pri nadmernom uložení tuku pod ryhou na zadku. Šetrnou liposukciou je možné banánový zadok odstrániť.

Liposukcia zadku

Už v antickom Grécku (cca 1.-2. st. BC), vedeli pomenovať pekný zadok. To slovo je “Callipygous” a v preklade znamená “krásny zadok”. Callipygian Venuša je stelesnením ideálneho pozadia.

Odsať mnoho tuku zo zadku nie je tým najlepším rozhodnutím. Aj tu platí menej je niekedy viac, aby sme dosiahli ten najoptimálnejší výsledok.

Geneticky niekto má a niekto nemá gluteálnu ryhu, čo je zárez medzi zadkom a zadným stehnom. Liposukciou sa táto ryha nedá vyformovať.

Liposukcia podbradku

Podbradok sa odsáva najmä ako súčasť faceliftingu, kedy nydbytok tukového tkaniva bráni pri zvýraznení brady a sánky. Ako samostatný zákrok sa vykonáva skôr u mladších pacientiek.

Zhrnutie

Operačný zákrok v celkovej narkóze, analgosedácii alebo lokálnej anestézii trvajúci podľa rozsahu a množstva tukového tkaniva, počas ktorého sa liposukčnou technikou

toto nadbytočné tkanivo odstráni. Výsledné jazvičky sú na okrajoch liposuktovanej oblasti. Zákrok si nevyžaduje noc na klinike (okrem celkovej narkózy), ale doprovod pri odchode a štvortýždňový pooperačný režim.

 

Pri liposukcii neplatí, čím viac sa odsaje, tým lepšie. Odsať nadmerný objem tuku je niekedy chybou. Cieľom nie je odsať maximálne množstvo ako sa dá, ale urobiť niečo, čo bude vyzerať prirodzene a krajšie.

Spokojnosť je súhrou bezpečnosti zákroku, komfortom, prístupom a kvalitou výsledku a je meraná pacientovým šťastím.

Dohodnite si konzultáciu

Dohodnite si osobnú konzultáciu s MUDr. Ivanom Žiklom a vydajte sa na cestu k Vášmu novému „ja“ už dnes.