Prsia - plasticky chirurg

Sonografické vyšetrenie

Pravidelné vyšetrenie prsníkov je dôležitým krokom k zdravému telu. Po úplnej operácii poprsia, napríklad po mastopexii, gynekomastii, zväčšení či zmenšení, sa raz ročne odporúča toto vyšetrenie absolvovať, nakoľko sa vďaka nemu dokážu včas odhaliť zmeny v tkanivách, ktoré môžu viesť k závažným následkom.

Čo je sonografia?

Sonografia, ultrazvuk alebo v skratke USG ( z anglickej ultrasonografie) je metóda, využívajúca vlastnosti ultrazvukového vlnenia na zobrazenie vnútornej štruktúry prsníkov. Jedná sa o bezbolestný, bezpečný a bezrizikový typ vyšetrenia.

Akú techniku používame?

USG prístroj Fujifilm Arietta 50 je jeden z najkvalitnejších, ktorý sa v tejto oblasti používa, kvôli jeho inovatívnemu technickému prevedeniu. Prístroj vyprodukuje snímky, na základe ktorých sa dozvieme cenné informácie potrebné k diagnostike a liečbe vzniknutého ochorenia. Toto zariadenie vykonáva ultrazvuk mimo tela, takže sa nemusíte ničoho obávať a na samotné sonografické vyšetrenie prsníkov sa nemusíte nijako pripravovať.

Ako prebieha sonografické vyšetrenie?

Vyšetrenie u nás na klinike prebieha so skúseným atestovaným rádiológom. Tesne pred vyšetrením si obnažíte hornú polovicu tela tak, aby boli odhalené prsia spolu s podpazuším. Po celý čas budete ležať na lôžku, najmä na chrbte, pričom Vás rádiológ môže poprosiť aby ste si dali ruky za hlavu, kvôli lepšej dostupnosti na okolité miesta. Následne lekár aplikuje priesvitný gél, ktorý zlepšuje kontakt medzi telom a sonografickou sondou. Zloženie gélu je na vodnej báze a dá sa ľahko odstrániť z pokožky, v prípade potreby aj z oblečenia. Podľa pokynov rádiológa sa potom budete otáčať šikmo doprava a doľava, aby boli zaznamenané všetky potrebné časti v okolí poprsia.

Nakoľko sa vyšetrenie vykonáva v citlivej oblasti, môžete miestami cítiť tlak alebo menšie nepohodlie – samotné vyšetrenie však nie je bolestivé. Sonografia trvá približne 15 minút a po jej dokončení môžete vykonávať akúkoľvek aktivitu bez obmedzení.

Som vhodný kandidát na toto vyšetrenie?

Každá žena vo veku od 20 do 40 rokov by mala toto vyšetrenie absolvovať raz ročne v rámci preventívnej prehliadky. V prípade, že máte v rodine rakovinu prsníka z matkinej strany alebo užívate hormonálnu antikoncepciu, či hormonálnu substitučnú liečbu v prechode, nemali by ste sonografiu prsníkov rozhodne odkladať.

Aký je prínos USG oproti iným metódam zobrazovacej diagnostiky?

  • USG je rýchla a komfortná metóda pre pacienta i lekára
  • Pacient nie je ožarovaný
  • Využíva sa ako sprievodná metóda pri niektorých invazívnych diagnostických postupoch
  • USG je všeobecne považovaná za bezpečnú metódu

Prečo som si vybral sonografickú metódu?

  • Má zaručenú bezpečnosť bez akýchkoľvek zdravotných rizík
  • Metóda je bezbolestná a nezasahuje do tela
  • Je možné ju použiť ako doplnok mamografického vyšetrenia
  • Pomáha diagnostikovať vzniknuté podozrenie chorobných zmien, napr. pri hrčke na prsníku, bolesti prsníkov alebo inej nezrovnalosti
  • Dokážeme ňou posúdiť aktuálny stav implantátov

Dohodnite si konzultáciu

Dohodnite si osobnú konzultáciu s MUDr. Ivanom Žiklom a vydajte sa na cestu k Vášmu novému „ja“ už dnes.